Adıyaman Yemek Çeşitleri

Adıyaman Yemek Çeşitleri Nelerdir? – Adıyaman’a Özgü Yemekler

Adıyaman tarihinden kültürüne her şeyiyle hem yerli hem yabancı turistleri kendisine çeken bir şehrimiz. Bunun yanında özellikle yerli turistler Adıyaman’ı sadece yemeklerini tatmak için bile ziyaret ediyorlar ve ziyaretlerinden önce Adıyaman yemek çeşitleri ve Adıyaman’ın meşhur yemekleri ziyaretleri için en çok araştırdıkları şeyler olabiliyor. Sizin de yolunuz Adıyaman’a düşerse NewzET’e uğrayıp Adıyaman’ın meşhur yemeklerini yerinde deneyebilirsiniz. Eğer Adıyaman’ı ziyaret etme imkanınız yoksa buraya tıklayarak Adıyaman yemekleri tarifleri hakkındaki yazımıza göz atıp evinizde deneyebilirsiniz.

adıyaman yemek çeşitleri

Adıyaman’ın Meşhur Yemekleri

Adıyaman’ın meşhur yemekleri arasında Mehir çorbası en bilinen ve sevilen çorbadır bunun yanında çiğ köfte ve içli köfte de yine Adıyaman’ın en bilinen mezeleridir. Ana yemek olarak da Besni Tavası (Besni Yemekleri arasında en bilineni), Tevenek Sarması, Buhara Pilavı, Adıyaman Köftesi, Yarpuzlu Köfte ve Kavurmalı Hıtap Adıyaman Yemek Çeşitleri arasından en sevilen ve bilinenlerdir. Adıyaman yemekleri tabi ki bunlarla sınırlı değildir. Salata olarak Pirpirim Salatası, tatlı olarak ise Tene Helvası, Topak Helva, Burma Tatlısı ve Şillik (şıllık) Tatlısı Adıyaman’ın meşhur tatlılarındandır. Bu meşhur yemeklerin yanı sıra Adıyaman Yemek çeşitleri hakkında daha geniş bir katalog görmek isterseniz buradan Adıyaman Yemek Listesi isimli yazımıza ulaşabilirsiniz.

NewzET’te Adıyaman’ın bu meşhur yemeklerinden kavurmalı hıtap ve köftesinin dışında çeşitli kebaplar ve pideler de bulunmaktadır. Bunlar dışındaki yemeklerimize ve yemeklerimizin fiyatlarına bakmak isterseniz menümüze buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca siparişlerinizde yoğurtlu çorba, çiğ köfte, ezme, salata, cacık ve irmik helvası lokantamızın size ikramlarıdır.

Adıyaman Yemek Çeşitleri Besni Tavası

Adıyaman’ın domates tavası ile benzerlikleri olsa da Besni tavası gerek içindeki malzemelerle gerek yapılış şekliyle tamamen Besni’ye özgüdür. Besni tavasını yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler; kuzu kuşbaşı, patlıcan, domates, biber zeytinyağı ve baharatlar. Kuşbaşı etler yağda kavrulduktan sonra patlıcan biber ve domatesler sırasıyla tepsiye dizilir. Üzerine etler ilave edilir ve bunların üzerine tekrar patlıcan, biber ve domates konulur. Üzerine sarımsak rendelendikten sonra baharatlar, yağ ve tuz eklenir ve fırına verilir.

Bizi sosyal medya hesabımızdan takip etmek için buraya tıklayınız.

5/5